Urfa’daki cuma vaazında “faiz” tartışması 

Urfa’nın Eyyübiye ilçesinde bulunan Dergah Camii’nde cuma namazı öncesi verilen vaazda “Faiz haramdır” diyen hocaya, bir kişi “Devlet bunu yapıyor ” diyerek itiraz etti. 

Vaazında faizin haram olduğunu söyleyen hocaya, bir kişi itiraz etti.

Duvar’dan Fatma Keber’in haberine göre; hocanın vaazı üzerine kişi minbere çıkarak imama seslendi. Hocanın söylemlerinin yanlış olduğunu iddia eden kişi, cami cemaatinden destek istedi.

Minbere çıkan şahıs, “Hoca faiz haram olduğunu anlatıyorsun ama gerçeği niye söylemiyorsun, devlet bunu yapıyor. Gerçeği söylemeyen hocaların arkasında namaz kılınmaz” diyerek tepki gösterdi.

Bunun üzerine olay yerine gelen güvenlik, minbere çıkan kişiyi indirdi. Cami dışına çıkmak istemeyen şahıs, “Namaz kılacağım” diyerek içeride kaldı.

“Meczup bir adam”

Urfa İl Müftüsü Ramazan Tolan ise yaşanan olaya ilişkin “Meczup bir adam camilerimize dadanmış, hocalarımız sohbet ederken o çıkıp kendine göre bağırıp çağırıyor. Kaç defa emniyet onu götürdü, ifadesini aldı. Yeni bir şey değil daha önceden de yaptı. Dediğim gibi meczup bir adam, bazen böyle parlıyor, abuk subuk şeyler söylüyor” dedi.

Cami hocalarının da ifade vermeye gittiği söyleyen Tolan, “Emniyet gerekeni yaptı, şu anda olay emniyette. Hocalarımız da gitti ifade vermeye” diye konuştu.

Öte yandan vaaza itiraz eden kişiyi tam olarak tanımadığını söyleyen müftü Tolan, bu kişinin pek çok kez farklı camilerde benzer şekilde davrandığını öne sürdü. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x