Bloomberg HT tüketici güveninde toparlanma

Bloomberg HT Tüketici Güven Endeksi Eylül ayında bir önceki aya yüzde 11,01 artarak 65,32 değerini aldı.

Endeksin detaylarına bakıldığında, tüketicinin mevcut durum algısında hem de geleceğe ilişkin beklentilerinde iyileşme izlendi. Haziran ayından bu yana devam eden düşüşün ardından ilk yükseliş gerçekleşmiş durumda.

Makroekonomik görünümde çok büyük değişiklik olmamasına rağmen Tüketici Güveninde izlenen bu iyileşme Ağustos ayındaki para politikası ve Eylül başında açıklanan OVP ile ekonomi politikalarına olan güvenin artması bu gelişmenin bir nedeni olabilir. Hisse senedi piyasası ve ülke not görünümüne ilişkin olumlu gelişmelerle döviz kurlarında izlenen göreli istikrar bu iyileşmeye katkı sağlamış gibi görünüyor.

Bu çerçevede Bloomberg HT Tüketici Beklenti Endeksi bir önceki aya göre yüzde 9,03 artarak 70,08 değerini aldı. Diğer taraftan, içinde bulunduğumuz dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Endeksi ise yüzde 1,32 düşerek 60,02 değerini aldı. Son dönemde para politikasındaki sıkılaşmanın özellikle tüketici kredi faizlerine daha güçlü yansıması bu düşüşte etkili olmuş görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x